[English]
Kıbrıs Türk Çevre Mühendisleri Odası - CHAMBER OF ENVIROMENTAL ENGINEERS
KIBRIS TÜRK MÜHENDİS VE MİMAR ODALARI BİRLİĞİ - UNION OF THE CHAMBERS OF CYPRUS TURKISH ENGINEERS AND ARCHITECS

KIBRIS TÜRK MÜHENDİS VE MİMAR ODALARI BİRLİĞİ

KKTC Çevre Haberleri > LEFKE SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ CMC ATIKLARINI 4 YILDA TEMİZLEYECEĞİNİ AÇIKLAYAN İSBİ?NİN HEDEFİN ÇOK GERİSİNDE KALINDIĞINI SAVUNDU
Lefke Sivil Toplum Örgütleri Çevre ve Ekonomi Komitesi, Kıbrıs Maden Şirketi (CMC)?nin yarattığı çevre kirliliğini 4 yılda temizleme hedefiyle 28 Ekim 2007 tarihinde işe koyulan İstanbul Atatürk Havalimanı Serbest Bölgesi Kurucu ve İşleticisi Anonim Şirketi (İSBİ)?nin hedefin gerisinde kaldığını ileri sürdü. LEFKE SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ CMC ATIKLARINI 4 YILDA TEMİZLEYECEĞİNİ AÇIKLAYAN İSBİ?NİN HEDEFİN ÇOK GERİSİNDE KALINDIĞINI SAVUNDU
Lefkoşa, 27 Ekim 11 (T.AK.): Lefke Sivil Toplum Örgütleri Çevre ve Ekonomi Komitesi, Kıbrıs Maden Şirketi (CMC)?nin yarattığı çevre kirliliğini 4 yılda temizleme hedefiyle 28 Ekim 2007 tarihinde işe koyulan İstanbul Atatürk Havalimanı Serbest Bölgesi Kurucu ve İşleticisi Anonim Şirketi (İSBİ)?nin hedefin gerisinde kaldığını ileri sürdü.
Komite tarafından bugün yapılan yazılı açıklamada, 4 yıl önce İSBİ?nin çevre kirliliğini temizlemek amacıyla CMC tesislerini devraldığı zaman Şirket Genel Müdürü Selçuk Tür?ün hedeflerinin çevre kirliliği yaratan atıklarını 4 yılda temizlenerek alanın yeşillendirilmesi olduğunu açıkladığı hatırlatıldı.
Açıklamada, Lefke Bölgesi Sivil Toplum Örgütleri ve bölge halkının İSBİ?nin sunduğu çalışma programına destek verdiği belirtilerek, verilen desteğe karşın ulaşılan sonucun tatminkar olmadığı savunuldu.
Yazılı açıklamada, atıkları temizlemek amacıyla kurulacağı söylenen tesisin kuruluşunun 2010 yılı ortalarında geçekleşmesi gerekirken bunun yapılmadığı, bu yılın haziran ayı başında tesisin kuruluşunun 2015 yılına ertelendiği bilgisinin verildiği kaydedildi.
?CMC maden atıklarının temizlenmesi Lefke bölgesi için hayati önem taşımaktadır. Belirtilen atıklar temizlenmeden bölgede arzulanan yeni yatırımların gerçekleşip bölge insanının refaha kavuşması mümkün olmayacak, mevcut yatırımlar da gelişemeyecektir. Bunun ötesinde atıklar bölge halkının sağlığıyla da birebir ilgilidir? denilen açıklamada Lefke Sivil Toplum Örgütleri?nin bu konudaki çalışmalarını yeniden hızlandırma kararı aldığı belirtildi.
Açıklamada, bu çalışmalar çerçevesinde ilk taleplerinin atık temizleme işlemlerini hızlandıracak tesisin 2015?de değil derhal kurulması olduğu vurgulandı.
© Copyright 2005 - 2016 Kıbrıs Türk Çevre Mühendisleri Odası

Email: cevre@ktcmo.org | ktmmob_cmo@yahoo.com


Web Sitesi Ziyaretçi Sayısı: Kıbrıs Türk Çevre Mühendisleri Odası Web Sitesi Ziyaretçi Sayısı